Ezer évben egyszer látni ilyet! Az összes bolygó együtt fog állni
Június 17–28. között elképesztően ritka együttállást láthatunk a hajnali égen: a Naprendszer összes bolygója egyszerre fog tündökölni az égbolton, egymás után sorakozva! Ilyenre legutóbb 947-ben volt példa, legközelebb pedig 2492 áprilisi hajnalokon lesz látható. Ne maradjunk le róla, bármilyen korán is kell felkelni hozzá!
Az együttállás további különlegessége, hogy
az 5 szabad szemmel is látható bolygó pontosan olyan sorrendben lesz a Naptól kiindulva az égen, ahogyan azt a Naptól való távolságuk szerint már az iskolában megtanultuk: Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter és Szaturnusz.
Ráadásként a folyamatosan fogyatkozó Hold végig is halad a bolygók mellett a napok múlásával, így minden egyes hajnalban más-más arcát mutatja a bolygósor!
(A kép teljes méretben a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalán, ide kattintva tekinthető meg.)
Ha hajnalban, napkelte előtt a keleti égbolt felé fordulunk, egy látványos sorban öt fényes bolygó is feltűnik: a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz. Ez az összes, szabad szemmel látható bolygó, mind egymás mellett, egy füzéren, éppen abban a sorrendben, ahogy a Naptól távolodva követik egymást.
Azért látjuk őket egy sorban, mert valójában a Naprendszer égitestjei szinte pontosan egy síkban keringenek, és ez egy égi kört metsz ki a látszó égboltunkon.
Az említett bolygók mellett marad még csodálni való – további két bolygó, az Uránusz és a Neptunusz, sőt a Pluto és a legfényesebb kisbolygó, a Vesta is hozzájuk társul. Azonban ezek az égitestek kizárólag távcsővel pillanthatók meg. Pontosabban: az Uránusz szabad szemmel még éppen kivehető lehetne, de a Földön a hajnal fényei elnyomják.

Ez a sor szinte egész júniusban megpillantható, ám
a Merkúr csak a hónap második felében csatlakozik a bolygóvonathoz.
Ami azonban igazán megfűszerezi az élményt, az az, hogy 17-e és 28-a között a fogyatkozó Hold napról napra végigvándorol a planétaállomások mellett.
Aki még többet szeretne megtudni e különleges égi jelenségről, keresse fel a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalát a további tudnivalókért.