Ahogy a víz, úgy az összefogás sem ismer határokat
Magyar és szerb tudományos intézmények fogtak össze a klímaváltozás okozta hidraulikus veszélyek miatt. A Water@RISK elnevezésű IPA-projekt égisze alatt létrejött együttműködés nyitókonferenciáján a szakemberek amellett, hogy a régiót érintő vízgazdálkodási tervekről tanácskoztak, bejelentették, hogy hamarosan egy aszály- és belvíz-kutatóközpontot is létrehoznak.
A klímaváltozás következtében egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási helyzetek, amelyek komoly hidrológiai veszélyt is jelentenek – az aszály és a belvíz fenyegeti leginkább a határon átnyúló régió fenntartható fejlődését.
Ladányi Zsuzsanna, a Szegedi Tudományegyetem Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszék munkatársa kiemelte: a jövőre vonatkozóan azt prognosztizálják, hogy egyre gyakoribbak lesznek az aszályos és a belvizes esztendők. Emiatt fel kell készülni a mezőgazdaságot, a természetvédelmet és a vízgazdálkodást érintő kihívásokra.
A projekt során olyan vízgazdálkodási terveket dolgoznak ki, amelyek segítségével növelni lehet a régió klímaváltozással szembeni ellenálló képességét.
Benyhe Balázs, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vízrajzi referense szerint az aszály, az árvíz és a belvíz elleni védekezésre nemzetközi szintű megoldást kell találni.
A magyar partnerek mellett az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Kara és a Vajdaság Vizei Közvállalat is részt vesz a kutatásban. „Nagy kihívás ez számunkra, hiszen ez egy olyan probléma, amely nem ismer határokat, tehát a belvízproblémát, szárazságproblémát közösen kell megoldanunk” – hangsúlyozta Nagy Imre, a Földrajzi Intézet és az Újvidéki Egyetem Természettudományi Kar tanára.
A Water@RISK-projekt eredményei jelentős mértékben hozzájárulnak majd a határon átnyúló vízgazdálkodási rendszerek fejlesztéséhez, illetve az aszály és a belvíz kockázatának csökkentéséhez.
Az összefogás részeként megalapítják a HUSRB Aszály és Belvíz Kutató és Monitoring Központot is, ahol magyar és szerb szakértők próbálnak majd megoldást találni a klímaváltozás okozta hidrológiai veszélyekre.