Vízjég van a Holdon!
A vízjeget, amely valószínűleg ősi eredetű, a Hold északi és déli sarkán figyelték meg a kutatók, akik a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című folyóiratban publikálták tanulmányukat. A szakemberek az eredményeket az indiai Csandrajáan-1 űrszonda egy műszerének adataira alapozták.
Az indiai szonda fedélzetének ásványokat feltérképező Moon Mineralogy Mapper (M3) eszköze a felszínen jelen lévő vízjég három jellegzetes sajátosságát is azonosítani tudta.
Az M3 nemcsak a jégtől elvárt fényvisszaverő tulajdonságot mutatta ki, de képes volt közvetlenül mérni azt a jellegzetességet, ahogy a vízjég molekulái elnyelik az infravörös fényt.
Ennek alapján különbséget tudott tenni a folyékony víz, a pára és a szilárd jég között.

A tudósok szerint a Holdon megfigyelt vízjég foltokban helyezkedik el. A bolygó déli pólusán a jég főleg a kráterekben koncentrálódik, az északin viszont ritkább, jobban szétszóródott foltokban található. Felszíni vízjeget a Naprendszer más égitestjein is találtak már a tudósok: például a Merkúr északi pólusán és a Ceres törpebolygón.
A Hold hőmérséklete nappal a 100 Celsius-fokot is elérheti, amely nem a legmegfelelőbb környezet a felszíni jég megmaradásának. A tengelyferdeség miatt azonban akadnak olyan területek a pólusain, ahová soha nem ér el a napfény. A tudósok szerint a sarkokon állandóan árnyékban lévő kráterek hőmérséklete nem emelkedik mínusz 157 Celsius-fok fölé, és ez már olyan környezet, amelyben a vízjég sokáig stabilan meg tud maradni.
A kutatók szerint ha elegendő vízjég található a Hold felszínén, az akár egy jövendőbeli emberi Hold-misszió számára is hozzáférhető forrás lehet.