USA: az olajkutak miatt gond lehet az ivóvízellátással
A hidraulikus repesztéses eljárás elterjedése miatt az elmúlt években jelentősen megnőtt az amerikai gáz- és olajkitermelés – az USA már meghaladta a hetvenes évek óta nem látott rekordot is. Az olajkutak azonban rengeteg vizet használnak, ez pedig helyenként gondot okozhat az ivóvízellátásban.
Miközben az amerikai kitermelés a napi 11 millió hordóhoz közelít, ezzel pedig már Szaúd-Arábiát is megelőzik, egy új tanulmányban mások arra figyelmeztetnek, hogy az utóbbi években látványosan megugrott
a hidraulikus repesztés által felhasznált vízmennyiség, amely egyes régiókban már a vízellátást is veszélyeztetheti.
A nagyobb kitermelés miatt a felhasznált víz mennyisége szinte felrobbant, a ma nagyon népszerű nyugat-texasi Permian régióban például ezt a növekedést 770 százalékban határozták meg.

Máshol kevésbé látványos az ugrás, és bár országos szinten ez nem jelent óriási problémát, egyes helyszíneken akár vízellátási zavarokhoz is vezethet az olaj- és gázcégek növekvő étvágya.
De aggályokat vet fel a szennyvíz elvezetésének kérdése is, hiszen ezt a legtöbb esetben egyszerűen oldják meg, mély kutakkal bepumpálva a nem kívánt anyagot a föld alá.

Fontos tényező azonban, hogy a mélyben lévő víztáblák rendszerét, annak összefüggéseit nem teljesen ismerjük, nem tudjuk tehát, hogy ennek milyen hosszabb távú következményei lesznek, ami különösen az ivóvíz kapcsán vet fel további kérdéseket – arról nem beszélve, hogy egyes tanulmányokban pedig már 2015-ben is felvetették, hogy a fokozott visszapumpálással megnövekszik a kisebb földrengések esélye.