WC-világnap: a szennyvízkezelést nem szabad félvállról venni
Az ENSZ 2013 óta minden évben november 19-én nemzetközi kampány keretein belül igyekszik felhívni a figyelmet a szennyvíztisztítás és a szennyvízelvezetés fontosságára. Az idei WC-világnapon is ezek a témák kerültek fókuszba.
A WC világnapját az ázsiai alapítású Toalett Világszervezet 2001-ben rendezte meg először azzal a céllal, hogy a szennyvízkezelés, a szennyvízelvezetés és a higiénia fontosságára irányítsák a figyelmet.
Az UNICEF és a WHO 2017-ben elkészített közös jelentése szerint
a szennyvizek 80 százaléka tisztítatlanul, mindenféle kezelés nélkül kerül a természetbe.
Bolygónkon körülbelül 850 millió ember egyáltalán nem jut WC-hez, tehát a természetben végzi el szükségleteit – 1,8 milliárdan pedig olyan vizet fogyasztanak, amely nincs megfelelő módon tisztítva. Sajnálatos tény az is, hogy a szennyvízkezelési hiányosságok miatt több százezer ember veszíti életét minden évben.

„A hazai víziközmű-szolgáltatók a nap 24 órájában láthatatlanul azon és azért dolgoznak, hogy a vízkincset óvják, a környezetet és élővizeinket megvédjék, hogy ne »csak« a mindennapokban, hanem a jövőben is megoldott legyen a biztonságos ivóvízellátás, valamint a szennyvízelvezetés és annak kezelése is” – emelte ki közleményében a Magyar Víziközmű Szövetség (Mavíz).