Meddig forraljuk még a világ óceánjait?
A klímaváltozás következményei már itt vannak velünk, nem csak a jövőről beszélünk – közölték a Rutgers Egyetem szakértői, akik szerint a globális felmelegedés miatt a világóceánokban máris öt százalékkal csökkent a halállomány.
A népességnövekedés miatti egyre nagyobb élelmiszerigény, a nagyipari mértékű túlhalászás és a klímaváltozás együttesen fenyegeti az óceánok ökológiai rendszereit:
egyszerűen nem él el annyi nagyhal a kishalakból, mint ahányat kifognak nekünk.
Mindemellett a vizek felmelegedése is súlyos következményekkel jár. Bár egyes halfajoknak egyelőre még kedvez is a növekvő hőmérséklet, a kutatók szerint a többség toleranciaküszöbe közel van már, így egy idő után ezeknek a populációknak is drámai csökkenése várható.

Egy friss kutatás eredményei szerint a globális halpopuláció már most is 5 százalékkal csökkent. Mint kiderült, a legrosszabb állapotban az Északi-tenger és a Kelet-Kínai-tengerek populációi vannak, itt a klímaváltozással összefüggő biomassza-csökkenés a 35 százalékot is elérheti. A tőkehalak, heringek és több kagylófaj a legveszélyeztetettebbek között van.
Ha nem sikerül mielőbb drasztikusan csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátásunkat, a középértékes előrejelzések szerint a század végére 3,2 fokkal emelkedhet a tengerek átlaghőmérséklete.