Vizet mindenkinek!
Vizet mindenkinek! – 2019-ben ez a víz világnapjának a mottója. A szokásokhoz hűen a program célja ezúttal is az, hogy felhívja a figyelmet az édesvízkészletek, a kulcsfontosságú vizesélőhelyek és a tiszta ivóvíz védelmére.
Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója az M1 Kék bolygó című műsorában beszélt arról, hogy mennyire fontos a vizesélőhelyek védelme a Duna, valamint az összes magyarországi természetes víz esetében.
Szakértői becslések szerint az elmúlt száz évben, főként az emberi tevékenységek következtében, az európai vizesélőhelyek mintegy kétharmada elpusztult – erről korábban itt írtunk bővebben.

Drasztikusan csökkent a vízzel borított területek nagysága
„Magyarországon a folyószabályozások előtt több mint 21 ezer négyzetkilométer vizesélőhelyünk, víz borította területünk volt, mára 637 négyzetkilométer maradt” – mondta Sipos Katalin. Mint kiderült, az egykori vízszabályozások, bár számos szempontból még ma is rendkívül hasznosak, természetvédelmi kihívást jelentenek a szakembereknek.
Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója szerint érdekes szituáció alakult ki Magyarországon, mert a természeti területek benne maradtak az árvízvédelmi töltések között, ugyanakkor az árvízvédelmi terület feladata más lenne. A területek összehangolásával azonban többet kellene foglalkozni, hiszen megfigyelhető, hogy az árvizek szintje évről évre nő, ennek elsődleges oka a nem megfelelő területhasználat.
.jpg)
Fontos a vízminőség
A természetes vizeink esetében a vízminőség kérdése legalább annyira fontos, mint az élőhelyvédelem, a szabályozás vagy a vízszint. A Balatonban két tényező jelentősen javította a vízminőséget. Az egyik, hogy megépült a kis-balatoni védőrendszer, ami nem engedi a felszíni vizek terhelését közvetlenül a Balatonba. A másik, hogy a főigazgatóság kezdeményezte a magasabb vízszintek tartását – emelte ki a főigazgató.
Az, hogy ezeknek a vizeinknek a vízminősége jó, nem jelenti azt, hogy ökológiai szempontból is jó állapotban lennének.
Sipos Katalin elmondta, hogy Magyarország vonatkozásában a legutóbbi felmérés azt mutatta, hogy az összes víztestnek körülbelül kilenc százaléka jó állapotú, harminc százalék elfogadható állapotú, míg az összes többi rossz, kedvezőtlen vagy romló tendenciát mutat.
- Az ENSZ közgyűlésének kezdeményezésére 1993 óta március 22. a víz világnapja.