Nekünk is vigyáznunk kell az óceánokra
Habár Magyarországhoz képest távolinak tűnik minden óceán és tenger, ez nem jelenti azt, hogy ne kellene foglalkoznunk a problematikájukkal. Mert probléma az van bőven...
A Föld 70 százalékát óceánok, tengerek borítják, létezésünk nagyban függ ezektől a vizektől. Nem csupán azért, mert élelmet biztosít, vagy mert emberek milliói laknak a partok közelében, hanem azért is, mert minden lélegzetvételünkkel rá vagyunk utalva a vizek „jóindulatára”.
Az óceánok növényvilága termeli az oxigénkészlet 50 százalékát, míg az általunk kibocsátott szén-dioxid 1/4-ét elnyelik, nélkülük tehát nincs élet. Az emberiség mégis mostohán bánik a vizek élővilágával.

A túlhalászás, a mélytengeri bányászatok, az olajkitermelések, a globális felmelegedés és az iszonyatos mennyiségű, vízben lebegő műanyaghulladék miatt a tengeri gerincesek száma a felére csökkent, ahogyan a korallzátonyok 50 százaléka is eltűnt, ami nagyban veszélyezteti a hozzájuk köthető tengeri fajok túlélését. A globális felmelegedés azonban nemcsak a korallokat érinti, hanem számos olyan tengeri élőlényt is, amelyek képtelenek alkalmazkodni a megváltozott életkörülményekhez, ez pedig bizonyos fajok kihalásához és a biológiai egyensúly felborulásához vezethet.

Mindemellett az időjárás is nagyban függ az óceánoktól, csakúgy, mint a felhőképződés, amely viszont hatással van az édesvízkészletekre. A „nagyvizek" kizsákmányolásának tehát beláthatatlan következményei lehetnek.
Habár hazánknak se óceánja, se tengere nincs, mégis nagyban érinthet minket, ha valami katasztrofális dolog történik.

Az éghajlat megváltozhat, szélviharok, forróság, hatalmas esők és egyéb szokatlan időjárási jelenségek üthetik fel a fejüket, a tengerek, óceánok szintje megemelkedhet, ezzel emberek millióinak otthonát és megélhetését veszélyeztetve.
Ne gondolja senki azt, hogy mindez még nagyon messze, s különben sem tehet semmit ellene. A túlhalászás például a 70-es években indult, és a 80-as évek közepéig a tengerek élővilágának drasztikus csökkenését eredményezte. Mindössze 15 év alatt. Tetteink következményei tehát nem feltétlenül 100 év múlva fognak jelentkezni...