Az eső és a dunai árhullám alakítja a szúnyogok elleni védekezést a következő hetekben
A szúnyogirtás menetrendjét az esőzés és a Dunán levonuló árhullám fogja meghatározni. Figyelemmel kísérik a Duna-mentén a vérszívók jelenlétét, a lárvák ellen biológiai, a kifejlett szúnyogok ellen kémiai védekezés várható, de csak az árhullám levonulása után – tájékoztatott az katasztrófavédelem.
A szúnyogok tömeges elszaporodásához elegendő, ha a gátakon belül néhány centiméteres víztestek alakulnak ki. Ezeken a területeken rengeteg szúnyogtojás van, amelyekből víz hatására 7-10 nap alatt kifejlődnek a rovarok – részletezi közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a vizek és a vérszívók komplex összefüggésrendszerét.

Esős időt követően azonban nemcsak a tavak és folyók mentén fejlődnek szúnyoglárvák, hanem szinte bármilyen vízben. Emiatt arra figyelmeztet a hatóság, hogy fontos a ház körüli tenyészőhelyeket is megszüntetni. Célszerű azokat a kerti tárgyakat, amelyekben megáll az esővíz, kiüríteni vagy lefedni – írják.
A ház körüli vízelvezető árkokat is érdemes rendben tartani, ez csökkenti a villámárvizek kialakulásának esélyét is, és ha jól működik az elvezetés, a szúnyogok sem fejlődnek bennük.