Egyre komolyabban fenyegeti a vízhiány a chilei rézkitermelést
Chile biztosítja a globális rézkínálat több mint egynegyedét, a világ egyik legszárazabb, legsivatagosabb területén azonban egyre súlyosabb gondot okoz a vízhiány. A bányavállalatok vízfelhasználása miatt fokozódik a felháborodás az országban, amit a chilei kormány is egyre komolyabban vesz.
Augusztusban a világ egyik legnagyobb bányacégének számító BHP Groupnak három hónapra meg is tiltották Chilében a talajvíz szivattyúzását, míg egy másik chilei vállalat, az Antofagasta jelezte, hogy ugyancsak a vízkorlátozások miatt a korábban vártnál gyengébb lehet az idei kitermelése – írta meg az origo.hu a Mining.com beszámolója alapján.
A rézbányák vízfelhasználásnak problémája nem új jelenség. A száraz, sivatagos területen a vízhiányt korábban úgy kezelték a bányavállalatok, hogy a talaj alatti rétegekből szivattyúztak vizet a helyi közösségek kárára. Mára a globális felmelegedés miatti évtizedes aszály hatására a sivatagos terület megnőtt, a bányák vízhasználata pedig még élesebb megvilágításba került.

Az iparági szereplők emiatt elkezdtek átállni tengervízre, terveik szerint 2031-re már a tengervíz adná a bányák által felhasznált vízmennyiség majdnem felét.
A lakosság felháborodása miatt viszont a kormány már belefogott egy törvényjavaslat kidolgozásába, amely megreformálná a vízgazdálkodást.
Ha a chilei vízhiány miatt kevesebb réz kerül majd a világpiacra, az a teljes világgazdaságra kihathat,
mivel ezt a fémet sok iparágban hasznosítják alapanyagként.