Az óceánok állapota romlik, ami kihat a halászatra, az időjárásra és a partvonalakra is
A világ óceánjainak állapota egyre romlik – állapította meg a Copernicus tengeri környezeti megfigyelőszolgálat által az Európai Bizottság megbízásából készített éves jelentés, amelyen 150 tudós dolgozott, és amely a jég olvadására, a tengerszint globális emelkedésére és számos faj populációinak zsugorodására figyelmeztet.
A Copernicus Marine Service szerint a világ óceánjainak felmelegedése és a szárazföldi jég olvadása miatt a Földközi-tenger szintje évente 2,5 milliméterrel emelkedik, míg a világ tengereinek szintemelkedése évente akár a 3,1 millimétert is eléri – írja a jelentést bemutató origo.hu.
Az óceánok vizének melegedése miatt számos tengeri faj hűvösebb vizek felé vándorol, illetve számos faj populációi zsugorodnak.

A sarkvidéki tengeri jég folyamatosan csökken, 1979 óta évtizedenként 12,89 százalékkal, a legalacsonyabb szintet az elmúlt két évben jegyezték.
Ha az Északi-sarkvidék tengeri jege tovább olvad, az hozzájárulhat a helyi felmelegedéshez, a sarkvidéki partok eróziójához és a globális időjárás megváltozásához is. Az északi-tengeri hő- és hideghullámok a halászatra is hatással vannak
– hangsúlyozza a hírportál az Ocean State Report című jelentés ötödik kiadása alapján.
A Copernicus program célja a szárazföld, az óceánok és a légkör állapotának, illetve az éghajlat változásának és a változás következményeinek megfigyelése. Ennek érdekében műholdas és a Földön végzett méréseket végeznek a kutatók. A program gazdája az Európai Unió.
A jelentés ötödik kiadásának összefoglalója ide kattintva elolvasható angol nyelven.