A vízóra téliesítésével több tízezres kiadást lehet megspórolni
Hideg, kemény teleken jelentős és visszatérő probléma a házi vízmérők elfagyása. A fagyos időjárásra érdemes időben felkészülni, megelőzve a káreseteket, amelyek súlyos tízezreket jelenthetnek háztartásonként – figyelmeztet rá minden évben a télhez közeledve a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.
2017-ben rekordmennyiségű vízmérő fagyott el a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV Zrt.) működési területén, 6 ezer esetben kellett fagykár miatt háztartási vízmérőt javítania vagy cserélnie a vállalat szakembereinek.
A vízmérő rendszeres ellenőrzése és a házi ivóvízhálózat karbantartása a felhasználók jogszabályban rögzített kötelessége, így a fagyás miatt megrongálódott vízmérők javítása, cseréje és az új mérők hitelesítése a felhasználó zsebét terheli, valamint az elfolyt víz árát is az adott háztartásnak kell állnia.

Bár az elmúlt két télen jóval kevesebb, összesen 380 vízmérő cseréjére volt szükség, az előrejelzések szerint idén hideg, kemény tél várható, tehát érdemes már időben felkészülni – hangsúlyozza a DRV Zrt. közleménye.
A vízmérő elfagyásának megelőzése
- A vízakna búvónyílásának hőszigetelése (pl. hungarocellel): érdemes az akna mennyezetét és oldalfalait is szigetelni, az aljzata azonban szabadon maradhat.
- Az aknafedlap megfelelő zárásának ellenőrzése: fontos, hogy ne legyenek hézagok, amelyeken keresztül a kinti hideg levegő az aknába áramolhat.
- A télire lakatlanul maradó épületek esetében az összes kültéri vízakna és csap teljes víztelenítése: a házi vezetékhálózaton elhelyezett víztelenítő szerelvények segítségével lehet elvégezni, javasolt elzárni a közterület felé eső csapot is.
- A télen nem használt ingatlanok rendszeres ellenőrzése.
Intő jel lehet, ha az épületben nem, vagy csak alig folyik víz a csapból – hívja fel rá a figyelmet a közlemény. Ilyenkor haladéktalanul értesíteni kell a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. szakembereit az alábbi telefonszámon:
+36 80 240 240/1-es menüpont, hibabejelentés.