Volt, hogy naponta 1,5 milliárd tonna édesvizet eresztett az óceánba a gigászi jéghegy
Az A68 jéghegy 2017 nyarán szakadt le az antarktiszi Larsen C-selfjégről. A közel 5800 négyzetkilométer területű A68 leválásával a Larsen C a tömege mintegy 10 százalékát veszítette el, 2017-ig ez volt a hatodik legnagyobb jéghegy a regisztráltak között.
A jéghegy még azelőtt két nagyobb (A68A és A68B), valamint sok kisebb darabra hasadt, hogy sodródni kezdett volna a nyílt víz felé. Egy friss, a Remote Sensing of Environment című tudományos lap legújabb számában megjelenő tanulmány szerzői, a Leedsi Egyetem kutatói a nagyobbik, az A68A útját és változásait követték műholdas megfigyelő- és mérőrendszer segítségével egészen annak teljes széteséséig, 2021 elejéig.
A kutatók megvizsgáltak minden elérhető műholdas adatot arról, ahogyan az óriási jéghegy a fehér kontinenstől távolodva a Déli-óceánon át az Atlanti-óceán déli részéig sodródott. Majd az adatok alapján meghatározták, hogyan változott a jégóriás olvadásának üteme három és fél évig tartó élete során.
Az olvadás intenzitásának szempontjából az egyik legkiemelkedőbb időszaknak a jéghegy életének utolsó szakasza bizonyult, amikor is az A68A Dél-Georgia szigete mellett haladt el.

Ekkor naponta több mint 1,5 milliárd tonna édesvíz került a benne lévő tápanyagokkal együtt az óceán vizébe a jéghegy tömegéből. Ez nagyjából 150-szer annyi víz, mint amennyit az Egyesült Királyság lakói naponta fogyasztanak
– állapította meg a tudósok munkájáról beszámoló BBC hírportál.
Ezután az A68A megfeneklett a kontinentális vízfenéken, és darabok kezdtek letörni róla. 2021 áprilisára számtalan kis jégtömbbé aprózódott, ezeket már lehetetlen volt tovább követni a tudósok szerint – írta a BBC cikke alapján az MTI.
Mire az A68A megsemmisült, ezermilliárd tonna jég olvadt el. Ennyi olvadékvíz megváltoztathatja a helyi áramlatokat, a benne lévő ásványok és szerves anyagok az óceánba kerülve befolyásolhatják az ottani élővilágot.
A tudósok most arra kíváncsiak, milyen hatással volt környezetére a gigászi jéghegy.
A Brit Atlanti Kutatócsoportnak (BAS) sikerült robotműszereket elhelyeznie az A68A közelében annak megsemmisülése előtt. Az adatokat jelenleg is elemzik, a növény- és planktonvilág változásairól már vannak is elképzeléseik a beérkező információk alapján – szögezte le az MTI.