Széles körű kutatásban vizsgálták a világ folyóvizeit
Egy friss kutatás keretében a Temzétől az Amazonasig 258 folyó több mint ezer pontján gyűjtöttek vízmintákat. A minták elemzése során 61 gyógyszerhatóanyagot és az emberi életmóddal összefüggő más vegyületet – például koffeint, nikotint vagy paracetamolt – találtak.
A kutatók azt is vizsgálták, ezek a vegyületek elegendő mennyiségben vannak-e ahhoz jelen a vizekben, hogy már befolyásolják a környezetet.
Eredményeik szerint Pakisztán, Bolívia és Etiópia folyói a legszennyezettebbek, míg Izland, Norvégia és az Amazonas vidékének folyói a legtisztábbak közé tartoznak – írta a BBC News riportja, illetve az MTI közleménye alapján a hvg.hu.
A kutatás eredményeit az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) publikálták. A tanulmány szerint a világ folyóinak gyógyászati vegyi anyagokkal való szennyezettsége globális probléma.
A mintavételi helyek 25,7 százalékán legalább egy gyógyszerhatóanyag koncentrációja elérte azt a szintet, amelyet már nem lehet biztonságosnak nevezni a vízi élőlényekre nézve, illetve amely már hozzájárulhat az antimikrobiális rezisztencia kialakulásához. A gyógyszeripari szennyezés globális veszélyt jelent a környezetre és az emberi egészségre, valamint hátráltatja az Egyesült Nemzetek Fenntartható Fejlődési Céljainak megvalósítását
– figyelmeztetettek a kutatók.

A projekt társvezetője, John Wilkinson, a vízminták elemzését végző Yorki Egyetem munkatársa a The Guardian brit napilapnak azt mondta, az antibiotikumrezisztencia a WHO és az ENSZ szerint is az emberiséget fenyegető egyik legnagyobb veszély, ez vezethet a következő világjárványhoz.
A kutatók mindeközben azt is megállapították, hogy a legtöbb vegyi anyag koncentrációja alacsonyabb volt annál, hogy ökológiai hatása legyen.
A vízminták elemzése során a nikotin, a koffein és a paracetamol mindenütt felbukkant, még az Antarktiszon is. A folyókban világszerte kimutatták a bétablokkolókat, antibiotikumokat, antidepresszánsokat, altatókat és antihisztaminokat is. Az alacsonyabb és közepes jövedelmű országok folyói bizonyultak a legszennyezettebbeknek.
A kutatók szerint globális és összehangolt erőfeszítésekre volna szükség az ügyben – húzta alá a hvg.hu.