Tart a japán kormány Fukusimával kapcsolatos tervének felülvizsgálata
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) megkezdte Japán Fukusimával kapcsolatos tervének vizsgálatát. A kormány az atomerőmű szennyezett vizét a Csendes-óceánba engedné. Az ötletet környezetvédelmi és turisztikai szempontok miatt sokan kritizálták. A tiltakozások ellenére az IAEA támogatja az elképzelést.
2011. március 11-én kilences erejű földrengés rázta meg Japán keleti partvidékét, a rengést szökőár követte, a környezeti csapás pedig a világ egyik legsúlyosabb nukleáris katasztrófáját idézte elő a Fukusima–1 atomerőműben: három reaktorban is magolvadás történt.
Az erőmű menedzseléséért felelős Tokyo Electric Power Company (Tepco) azóta vízzel hűti a tönkrement reaktorokat. 2014-ben még naponta 540 köbméter sugárszennyezett víz keletkezett így, ezt 2020-ra sikerült napi 140 köbméterre mérsékelni. Az elhasznált sugárszennyezett vizet jelenleg hatalmas acéltartályokba szivattyúzzák – írtuk korábban a jelenlegi helyzetről.
A japán kormány tavaly jelentette be, hogy a szennyezett vizet az óceánba engednék

A Greenpeace Kelet-Ázsia és más csoportok ellenzik a tervet, és úgy vélik, inkább a hosszú távú tárolás lehetőségeit kellene felmérni – húzza alá a hírportál.
Lydie Evrard, az IAEA igazgatóhelyettese az IFLScience szerint viszont azt mondta,
a munkacsoport „jelentős előrelépést tett ezen a héten annak érdekében, hogy jobban megértse Japánnak a kezelt víz kibocsátására vonatkozó működési és szabályozási terveit.”
Az ENSZ-nek jelentő szervezet szerint az elképzelés hasonlít más erőművek szennyvízkezelő eljárására.
A Tepco nyilatkozatai alapján a vízből szinte minden radioaktív anyagot eltávolítanak majd, kivéve a tríciumot. Bár ez is mérgező, a szakértőik úgy gondolják, hogy az izotóp az óceán vizével elkeveredve már csak elhanyagolható veszélyt fog jelenteni – ismertette a 24.hu a cég álláspontját.
Az IAEA folytatja a vizsgálódásait, és 2022 áprilisától kezdődően több tanulmányban fogja ismertetni elemzéseit. A szervezet azt ígérte, hogy figyelembe veszi a helyiek aggodalmait.