Új vizesélőhelyek a Duna–Ipoly Nemzeti Parkban
Az intenzív erdőgazdálkodás és a klímaváltozás miatt az erdei vizesélőhelyek nagyon visszaszorultak, ezt ellensúlyozandó a Duna–Ipoly Nemzeti Park szakemberei a Life 4 Oak Forests projekt keretében 2021–2022 telén számos új erdei vizesélőhelyet alakítottak ki.
A vízmegtartás és a hordalékfogás érdekében a nagyoroszi Hévíz-patakban rönkgátakat létesítettek. Az Égeres-forrást kerítéssel vették körbe, megvédve a kifolyást a vaddisznók és szarvasok okozta taposási kártól. Az utak mentén vízelvezető árkokat hoztak létre, amelyek a vízvisszatartás mellett az erdei utak járhatóbbá tételéhez is hozzájárulnak
– sorolta a téli munkálatok eredményeit az origo.hu a Duna–Ipoly Nemzeti Park honlapján megjelent beszámoló alapján.

A nemzeti park munkatársai Diósjenő határában rekonstruálták az egykori Malom-tó gátját, az alvízen pedig energiatörő kőfolyást létesítettek és tókákat alakítottak ki. Tavasszal ezeket a tókákat, tocsogókat, illetve a Malom-tavat kétéltűek és hüllők fogják elfoglalni. A kisebb tókákat erdei békák, a forráskifolyókat gőték, szalamandrák, a tavat pedig vízisiklók, illetve vízi rovarok népesítik majd be – részletezte a beszámoló.
Hasonló beavatkozásokat hajtottak végre a Bükki Nemzeti Parkban, és terveznek még a Börzsöny más területein is.
A vízvisszatartás az erdők biodiverzitásának fenntartása és növelése mellett annak mikroklímáját is pozitívan befolyásolja
– hangsúlyozta a Life 4 Oak Forests projekt keretében folytatott munkálatokkal kapcsolatban Koncz Péter projektmenedzser.