Mumbainak létfontosságú a klímaváltozás elleni harc, a város fele víz alá kerülhet
Az Indiai Meteorológiai Társaság tanulmánya szerint Mumbai közel 40 százaléka víz alá kerülhet a következő 100 évben, ha a tengerszint a jelenlegi ütemben emelkedik tovább. Ezzel a város lakói is tisztában vannak, de ragaszkodnak otthonukhoz. Ezért kihirdették a Mumbai Éghajlatvédelmi Akciótervet.
Az elővárosaival együtt több mint 30 millió lakosú metropolisz hatóságai ebben a részletes tervben foglalták össze, hogyan kívánnak 2050-re Dél-Ázsia első karbonsemleges városává válni.
Mumbai földrajzi adottságai miatt a világ legfenyegetettebb városai közé tartozik. Lakosainak többsége egy alacsonyan fekvő, keskeny és sűrűn lakott szigeten él, területének nagy része pedig kevesebb mint 10 méterrel van a tengerszint felett.
A tengerszint emelkedése mellett a hőmérséklet emelkedése is komoly aggodalomra ad okot. Az elmúlt 15 évben 13 hőhullám érte el Mumbait, miközben az átlaghőmérséklet 1 Celsius-fokkal emelkedett – írja a greendex.hu a The Telegraph helyszíni riportja alapján.

Mumbai télen egyre hidegebb, nyáron egyre melegebb. Ha a tengervíz tovább emelkedik, az a város egyes területeinek víz alá kerüléséhez is vezethet. A baljós előjelek tehát már itt vannak, ezért úgy döntöttünk, hogy elindítunk egy éghajlatvédelmi tervet
– mondta Iqbal Chahal, a várost irányító polgári testület önkormányzati biztosa a The Telegraph online lapnak.
A Mumbai Éghajlatvédelmi Akcióterv fő területei:
- az energiaszektor és az épületek átalakítása,
- a fenntartható mobilitás megteremtése,
- a fenntartható hulladékgazdálkodási rendszerek kialakítása,
- a városi zöld felületek kialakítása és a biológiai sokféleség ösztönzése,
- a levegőminőség javítása,
- a városi áradások számának csökkentése.
A közösségi közlekedés fejlesztésében Mumbai Londonnal működik együtt. Bevezették például a londoni Oyster Card mintájára a helyi érintésmentes fizetési megoldást, a Chalót, 2027-re pedig az elöregedett dízelhajtású buszflottát 4 ezer elektromos járműre cserélik.