Felerősödött a hó- és jégtakaró olvadása Új-Zélandon
Akkora mennyiségű jeget veszítettek el tömegükből az új-zélandi Déli-szigeten lévő gleccserek, amennyi ivóvíz Új-Zéland lakosságának elegendő lenne legalább 40 évre – mutatták ki a csendes-óceáni szigetország Víz- és Légkörkutató Nemzeti Intézetének (NIWA) tudósai hosszú távú megfigyeléseiket értékelve.
A kutatók minden évben több ezer légi felvételt készítenek a gleccserekről. Néhányat 3D-s modellekhez használnak, amelyek révén nyomon követhetik a jégtérfogat változásait. A fotók segítségével a hóhatár magasságát is megállapítják, valamint azt is ellenőrizni tudják, mennyi hó maradt meg az előző évhez képest
– írta a hirado.hu a The Guardian beszámolója alapján.
Az elmúlt évtizedben az új-zélandi gleccserek többsége veszített tömegéből, ami jól látszik a felvételeken. Negyvenévnyi ivóvizet veszítettek el az új-zélandiak.
Az országban egyre gyakrabban mérhetők szélsőséges hőmérsékletek, az eddigi adatok alapján 2021 volt Új-Zéland legmelegebb éve.

„Azt jósoljuk, hogy egy évtizeden belül sok fontos gleccser eltűnik. Ennek messzemenő hatásai lesznek, például megváltoztatja a gyönyörű tájat, befolyásolja azoknak az embereknek a megélhetését, akik számítanak e természeti csodákra a turizmusban, és az aszályos időszakokban az olvadékvíz csökkenésének hatásai is érezhetők lesznek” – nyilatkozta Andrew Lorrey, a NIWA egyik vezető tudósa.
Az 1970-es évek óta megfigyelt ötven gleccser 40 százaléka egy évtizeden belül eltűnhet
– hangsúlyozták a kutatók.
A felmérés kezdete óta a globális éghajlat körülbelül 1,1 Celsius-fokkal melegedett, és becslések szerint a jégtérfogat több mint egyharmada veszett el a szigeten húzódó Déli-Alpokból – húzta alá a hirado.hu.