Az óceánok változó hőviszonyai hatással lesznek az időjárás-előrejelzésre is
A Föld felszínének több mint kétharmadát óceánok borítják. A hidegebb mély víz tetején viszonylag kis mélységű, felső óceáni kevert réteg található. A víz nagy fajhője miatt a tengerfelszíni hőmérséklet sokkal lassabban változik, mint a levegő hőmérséklete. Ezt a hőtehetetlenséget az éghajlati rendszer őrzőjeként tartják számon.
Amerikai kutatók a tengerfelszíni hőmérsékletet vizsgálták a felső óceáni kevert rétegben, azaz körülbelül 50 méteres mélységig. Ez a felső vízréteg rendesen tehát nagyfokú hőtehetetlenséget mutat, különösen az atmoszférában tapasztalható változásokhoz képest

A kutatók által készített új modell azonban azt mutatja, hogy a hőtehetetlenség, vagyis az óceán emlékezőképessége a felső óceáni rétegben globálisan csökkenni fog az évszázad hátralévő részében, és a korábbinál jóval nagyobb hőmérséklet-ingadozásokra kell számítani a következő évtizedekben.
Erőteljesebb lehet a vízkeveredés az óceán felső rétegében, elvékonyítva ezzel a felső óceáni kevert réteget. Az óceán vizének felső rétege így érzékenyebbé válhat a véletlenszerű hőmérsékleti anomáliákra.
Ez egyfelől hatással lesz az óceánok élővilágára. Másfelől megnehezíti, esetleg ellehetetleníti a szélsőséges időjárási jelenségek előrejelzését – írták a kutatás eredményeit összegezve a Science Advances folyóiratban.