Fordulat a Sajó ügyében
Pénteken elkezdődnek a mentési munkák a Sajónál a folyó további szennyezésének megakadályozása érdekében – mondta Ján Budaj szlovák környezetvédelmi miniszter május 26-án, csütörtökön. A Siderit vasércbánya Szlovákiában, Alsósajón működött 2008-ig, ennek egyik tárójából ömlik február közepe óta szennyezett víz a Sajóba.
Pénteken tehát végre megkezdik a mentési munkalatokat a folyón érintett szakaszán, a tervek szerint elterelik a bányába befolyó felszíni vizet, amely különféle anyagokat mos ki a járatokból, és ezekkel szennyezi a Sajót.
A szennyeződés már korábban elérte Magyarországot, a víz elszíneződését észlelték a folyó magyar szakaszán is. Budapest a katasztrófa gyors elhárítását sürgette, és felajánlotta az együttműködést. Ján Budaj csütörtökön azt mondta, még aznap egyeztetni fog Nagy István magyar agrárminiszterrel
– írta a bejelentésről hírt adó Új Szó portál.

A Sajót február közepén színezte vörösre az alsósajói vasércbányából kifolyó víz. A vizsgálatok eredménye szerint a folyó vizében a vas mennyisége 12-szer magasabb a határértéknél, továbbá megemelkedett a mangán-, szulfát- és arzéntartalma.
Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla, egyes szakaszokon teljesen kihalt a folyóban az élet, azonban szerencsére a magyarországi szakaszon még nem történt katasztrófa az Országos Vízügyi Főigazgatóság eddigi vizsgálatai alapján.
Az OVF szakemberei folyamatosan mérik a vízben a fémek jelenlétét Sajópüspökinél, Miskolcon és Muhinál, de eddig sem határérték feletti eredményeket, sem halpusztulást nem tapasztaltak
– hangsúlyozta Siklós Gabriella, a főigazgatóság szóvivője május közepén az Észak-Magyarország napilapnak.