Olvad a jég, költözik az Everest alaptábora
A Khumbu-gleccser, akárcsak a Himalája sok más jégfolyama, a globális felmelegedés miatt gyorsan olvad és vékonyodik – állapították meg a Leedsi Egyetem tudósai egy 2018-as tanulmány szerint. A gleccser olvadása miatt Nepál költöztetni kényszerül a világ legmagasabb hegycsúcsa, az Everest alaptáborát.
„A gleccser nagy részét sziklatörmelék borítja, de akadnak csupasz jégsziklák is, és ezek olvadása destabilizálja leginkább a jégfolyamot” – mondta el a kutatók egyike, Scott Watson a BBC-nek.
„Amikor a jégsziklák olvadnak, elmozdul és lezuhan a jeget borító sziklatörmelék, valamint víz gyűlik össze a felszínen. Sziklaomlásokat és fokozott olvadékvízmozgást figyelhetünk meg a gleccseren, ami veszélyes lehet”
– fűzte hozzá az origo.hu szerint Watson.
„Jelenleg a tábor áthelyezésére készülünk, hamarosan elkezdjük a megbeszéléseket az összes érdekelt féllel” – nyilatkozta az üggyel kapcsolatban Taranath Adhikari, a nepáli turisztikai minisztérium vezető tisztségviselője.

„Alapvetően arról van szó, hogy alkalmazkodunk a változásokhoz, amelyeket tapasztalunk. A költözés a hegymászásüzletág fenntarthatósága miatt is elengedhetetlen. A tábor jelenleg 5364 méteres tengerszint feletti magasságban található. Az új helyszín 200–400 méterrel alacsonyabban lesz”
– részletezte Adhikari.
Khimlal Gautam, a költözést javasló nepáli kormánybizottság vezető tagja a BBC tudósításában hangsúlyozta, hogy az emberek jelenléte is része a problémának.
A tavaszi mászószezonban akár 1500 ember is használhatja a tábort, akik nagyjából napi 4 ezer liter vizeletet ürítenek, és rengeteg kerozint, valamint gázt égetnek el, hogy melegen tarthassák magukat, és elkészíthessék az ételeiket. Mindez hatással van a jégolvadásra is
– derült ki az origo.hu cikkéből.
Az MTI információi szerint az alaptábor költöztetése 2024-re fejeződhet be.